wolno stojących parterowych budynków gospodarczych w tym garaży, altan oraz przydomowych ganków i oranżerii (ogrodów zimowych) o powierzchni zabudowy do 35 m2, przy czym łączna liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać dwóch na każde 500 m2 powierzchni działki.
Zatem do 35m2 zgodnie z art. 30 ust. 1 pkt 1 prawa budowlanego konieczne będzie jedynie zgłoszenie właściwemu organowi zamiaru [więcej informacji poprzez PW] (oświadczenie, szkic, czasem kilka informacji technicznych). Przy działce o powierzchni do 500m2 możemy posiadać tylko 1 ww. obiekt, przy większych nie może przekraczać dwóch na każde 500 m2 powierzchni działki.
Powyżej 35m2 będziemy potrzebowali złożyć wniosek o pozwolenie na budowę.
Należy również zachować minimalną odległość od granicy działki - 4m w przypadku ściany z oknami i 3m przy ścianie bez okien. Sąsiad może nam zezwolić na budowę w odległości nie mniejszej niż 1,5 m lub w granicy. Pamiętajmy zawsze o sporządzeniu notatki pisemnej z sąsiadem, nigdy nie dogadujmy się jedynie na słowo (proszę nam wierzyć z doświadczenia). Samo zgłoszenie zamiaru budowy ogrodu zimowego nie wymaga natomiast uzyskania zgody sąsiada.
Jeśli należą Państwo do wspólnoty mieszkaniowej, mieszkańców obowiązują wewnętrzne przepisy prawa spółdzielczego. Opisaliśmy taką sytuację na sąsiednim forum: http://www.forumbudowlane.pl/ogrody-bal ... tro-t61733
Innych przeciwwskazań nie ma, prawie wszystko jest do wykonania
W razie innych pytań czy problemów jesteśmy do dyspozycji.
Pozdrawiam
P.S. Jeśli chodzi o dobór roślin do naszego ogrodu zimowego, duże znaczenie ma lokalizacja (północ, południe, wschód, zachód). Ma ona istotny wpływ na nagrzewanie się wnętrza oranżerii, jak i natężenia światła. Pamiętajmy, że dobrze zaplanowany i starannie wykonany ogród zimowy poprawia bilans energetyczny budynku.
Proszę podać położenie ogrodu zimowego, dobierzemy coś